SP3DRY - Krótkofalowcy z Dębna
 
------- CQ CQ CQ DE SP3DRY - QTH Dębno - JO72IR - QRV 145.550 MHz -  VY 73!!  -------

Spis treści

   
  Strona główna
  Rys historyczny
  QTH Dębno
  Przemienniki
  Galeria
  Programy
  Kontakt
  Kamera
  Księga gości
   

Moje konstrukcje

ANTENY
INTERFACE

 


SP3DRY

PREZENTACJA URZĄDZEŃ KTÓRE WYKONAŁEM W LATACH 1970/1993

     Moje krótkofalarstwo polegało na konstruowani i budowaniu urządzeń oraz sprzętu krótkofalarskiego, który był następnie uruchamiany i używany do łączności. Dawało mi to pełną satysfakcję i radość gdy po wielo miesięcznym trudzie przy budowie urządzenia udało mi się je uruchomić a następnie przeprowadzić pierwszy nasłuch, pierwszą łączność i następne. Wszystko to rozpoczęło się bardzo dawno. Poniżej chciałbym zaprezentować część mojego dorobku krótkofalarskiego, któremu poświęcałem wszystkie moje wolne chwile.


Odbiornik detektorowyLata 1970/73. Było to naprawdę dawno, ale pamiętam te chwile. Był to pierwszy odbiornik radiowy, który wykonałem przy pomocy mojego brata. Odbiornik detektorowy był wykonany na diodzie DOG 50, posiadał wariometr i słuchawkę. Odbierałem na nim program radiowy na falach długich z Berlina. Wykonaliśmy go na podstawie publikacji z Młodego Technika. Później powtarzałem podobne konstrukcje już całkowicie sam. Wykonałem do odbiornika detektorowego wzmacniacz na trzech tranzystorach MP41 z czasopisma ABC Techniki. Na fotografii znajduje się odbiornik radiowy wykonany przeze mnie z zestawu elektronicznego produkcji rosyjskiej.


Transceiver homodynowyNie posiadam zdjęcia tego urządzenia. Już dokładnie nie pamiętam czasu powstania tego urządzenia ale było to w okresie gdy zdawałem egzamin na licencje nadawczą około roku 1976/7. Był to transceiver homodynowy KF na pasmo 80 metrów tylko telegrafia o mocy około 1 wata. Przeprowadziłem na nim dużo łączności na CW z stacjami z całej Europy.


Transeiver homodynowo fazowyWykonałem go w 1981 roku wykorzystując okres zakazu pracy radiostacji amatorskich z powodu stanu wojennego. Był to transceiver homodynowo-fazowy KF na pasmo 80 metrów z fazowym formowaniem sygnału SSB o mocy około 2 watów. Przeprowadziłem na nim bardzo dużo łączności z naszym krajem i Europą. Wzorowałem się na schemacie z Biuletynu Krótkofalowca z tego okresu.


Raditelefon FMJest to transceiver FM na 2 metry jednokanałowy o częstotliwości 145,550, o mocy 0,5 wata, moje pierwsze urządzenie na UKF. Budując je wzorowałem się na przenośnym radiotelefonie, którego schemat został opublikowany w którymś z Radioelektroników z tego okresu. Przeprowadziłem na nim pierwsze łączności na 2 metrach z mojego domowego QTH. Urządzenie wykonałem 1986 roku i wykorzystywałem je do momentu kupienia radiotelefonu FM 315 oraz późniejszym okresie przerobionego Radmora z syntezą częstotliwości.


 Transceiver Bartek"Bartek" to naprawdę dobre urządzenie. Wykonałem je 1987 roku. Chciałem sprawdzić i zobaczyć jak działa ten popularny na tamte czasy transceiver. A działało naprawdę dobrze i była to udana konstrukcja pana Andrzeja Janeczka SP5AHT. "Bartek" współpracował z wzmacniaczem mocy na lampie GU-29, anteną dipol i mikrofonem od radiotelefonu FM-315. Mam go do dziś i używam je w wolnych chwilach na działce.


Wzmacniacz KFWzmacniacz mocy na
fale krótkie  od 1,8 MHz do 28 MHz. Zbudowałem go na lampie GU 29. Moc wynosiła około 100 watów i zależała o mocy sterującej. Wewnątrz obudowy znajdował się również zasilacz. Na wyjściu posiadał popularny układ dopasowujący do anteny "pi filtr". Wzmacniacz używałem razem z tansceiverem "Bartkiem" i następnymi zbudowanymi transceiverami KF. Mam go do dziś, ale nie używam. Spoczął wraz z innymi zabytkami w piwnicy.


Wzmacniacz mocy 15 wat,145 MHz.Wzmacniacz na częstotliwość 145 MHz o mocy 15 watów przy mocy sterującej 1 wat. Sterowanie nadawanie - odbiór napięciem w.cz. Wykorzystywałem go do radiotelefonu  FM - 315 i do Kenwooda TH-215E.



 


Transceiver KFStojący na samym dole to transceiver KF, który został zbudowany w 1989 roku. Wykonałem dwa egzemplarze tego urządzenia. Obydwa urządzenia nie są od dawna w moim posiadaniu. Zostały przekazane innym kolegom krótkofalowcom. Transceiver był urządzeniem krótkofalowym, pięciopasmowym o mocy
ok. 5 watów, emisje SSB i CW, jeden egzemplarz posiadał górną i dolną wstęgę. Wyposażone były w s-metr, skalę analogową, rit, regulację wzmocnienia w.cz. i m.cz. układ dostrojenia do anteny, przełącznik pasm, przełącznik rodzaju emisji. Transceiver współpracował z wzmacniaczem mocy na lampie GU-29. Nad transceiverem stoi odbiornik stereo na pasmo radiofoniczne UKF, też mojej konstrukcji. Na samej górze z lewej strony zbudowany przeze mnie zegarek cyfrowy.


Transceiver KFTransceiver krótkofalowy został zbudowany w 1993 roku i jest moją dumą do dnia dzisiejszego chociaż go nie używam i nie zamierzam sprzedać. Był jak by podsumowaniem moich doświadczeń konstrukcyjnych. Transceiver jest urządzeniem pięciopasmowym o mocy ok. 10 watów, emisje SSB i CW, górna i dolna wstęga, dodatkowy filtr do telegrafii, s-metr, rit, kompresor dynamiki, wewnętrzny elektroniczny klucz telegraficzny, cyfrowy odczyt częstotliwości i wiele innych pomocnych funkcji. Na nim chyba zakończyłem swoją techniczno-konstrukcyjną przygodę z krótkofalarstwem.

 
Literatura z której korzystałem przy budowie urządzeń była następująca: ABC Techniki, Młody Technik, Radioamator i Krótkofalowiec, Amatorskie urządzenia KF, Radioelektronik, Biuletyn PZK, Konstrukcje krótkofalarskie autor Andrzej Janeczek i inne których już nie pamiętam. Oprócz tych urządzeń które opisałem, wykonałem wiele innych eksperymentalnych i drobnych konstrukcji, takich jak odbiorniki, nadajniki, wzmacniacze, zegary cyfrowe, klucze elektroniczne, transventery, konventery.


 

 

Znaki

   
 

SP3DRY

  SP3FPF
  SP1FMW
  SP3FYJ
  SP3WWS
  SP3WWB
  SQ1FTZ
  SQ1FYR
  SQ1DNS
  SQ1GZS
  SP1CGM †
  SP3RBA
  SP1PNW
   

Copyright © 2000-2007 SP3DRY